Odkrycia w kościele malborskim

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Malborku odkryto polichromię z początków XVIII wieku. Malowidło przedstawia rozgwieżdżone niebo otwierające się nad chrzcielnicą. Najprawdopodobniej figurka św. Jana Chrzciciela znajdująca się w kościele może pochodzić nawet z XIV wieku.

Szczegóły znajdują się w artykułach poniżej:

Dziennik bałtycki: Odkrycia w kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku. Niebo i patron do odtworzenia

Nasze miasto: Malbork. Odkrycia w kościele św. Jana Chrzciciela. „Wiekowy” patron i niebo do odtworzenia

Zainteresowani wsparciem renowacji najstarszego malborskiego obiektu sakralnego mogą w każdej chwili dołożyć swoją „cegiełkę”. Darowiznę można wpłacić na konto:

Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela,
ul. Stare Miasto 22, 82-200 Malbork,
53 1600 1462 1020 6552 8000 0001
z dopiskiem „Ofiara na remont”.

Nagranie pochodzi z tvmalbork.pl

Prev
1 of 1
Next

Malbork. Odkryto XVIII w. polichromie w kościele św. Jana Chrzciciela. Wideo

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Malborku od listopada 2021 r. trwają prace konserwatorskie, dzięki którym uratowane zostaną sklepienia. W trakcie prac natrafiono w nawie północnej znajdującej się nad baptysterium na polichromie z II połowy XVIII w. przedstawiającą gwieździste niebo. A to dopiero początek.

W listopadzie zeszłego roku w najstarszym malborskim kościele księży orionistów rozpoczęły się prace konserwatorskie ratujące sklepienia w całym obiekcie. Prace prowadzone są przez firmę Zabytki Konserwacje Remonty z Ożarowa Mazowieckiego, a kierownikiem prac jest Dorota Miściuk – Jędrzejczyk, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W trakcie prowadzonych prac konserwatorzy pod kilkoma warstwami farby natrafili na malowidło przedstawiające rozgwieżdżone niebo otwierające się nad chrzcielnicą znajdującą się w baptysterium w nawie północnej kościoła. W poniedziałek, 17 października br. komisja konserwatorska odebrała tę pracę.
W rozmowie z naszą redakcją Dorota Miściuk – Jędrzejczyk przyznaje, że proces całej konserwacji tego miejsca trwał około 6 miesięcy. Jednak ze względu na przerwy technologiczne (w tym okres zimowy), kiedy prace były chwilowo wstrzymane, czas ten rozciągnął się bardzo w czasie. W systemie rotacyjnym przy tym sklepieniu pracowało 8 osób (w tym konserwator zabytków Robert Parafiniuk z Malborka). Dodatkowym utrudnieniem dla konserwatorów była bardzo mała przestrzeń pod niszą, w której dokonano odkrycia polichromii oraz fakt, że w trakcie prac trzeba było mieć zadartą do góry głowę oraz uniesione ręce. Można sobie wyobrazić, jakie było to uciążliwe dla osób pracujących przy tym projekcie.
– „Malowidło odsłonięte zostało raptem tylko w 1/3 swojej powierzchni, dlatego, że ono schodzi w dół. Tam jeszcze mamy do odsłonięcia 3-3,5 m tej samej kompozycji malarskiej do poziomu takiej bordiury, która tam się znajduje” – mówi Dorota Miściuk – Jędrzejczyk. – „Mamy nadzieję, że uda się je odsłonić do końca, bo to rzeczywiście będzie dodatkowy walor historyczny i artystyczny dla kościoła. Możliwe, że ściany pokryte tymi kompozycjami malarskimi zachowały się w lepszej kondycji niż sklepienie”.
Z czego może to wynikać? Chociażby z tego, że przez dziurawy dach podczas deszczu czy opadów śniegu kościół był zalewany i w ten sposób znacznie uszkodziło to polichromie na sklepieniu. Prawdopodobnie ściany, na których znajduje się malowidło jest w lepszym stanie.
Niestety, ekipie pani Doroty podczas dotychczasowych prac konserwatorskich nie udało się nic więcej w kościele odkryć. Jednak, jak sama przyznaje – odkrycie w nawie północnej polichromii jest zarówno dla nich, konserwatorów sztuki, jak i księży orionistów wydarzeniem ogromnej wagi i wielką radością.
– „Zawsze jest to ogromna radość, bo czekamy na takie niespodzianki w takich obiektach” – podsumowała kierownik prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Chrzciciela.

Księża orioniści zapraszają wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto do zwiedzania kościoła i obejrzenia tej pięknej i zachwycającej polichromii co tydzień w niedziele po każdej mszy świętej. Przekonajcie się sami również o postępie prac konserwatorskich i sprawdźcie różnice między odnowionymi kopułami sklepienia a tymi, które jeszcze czekają na renowację.
Księża orioniści serdecznie zapraszają!

Więcej szczegółów w materiale wideo.
Czekamy na Wasze komentarze skomentuj, udostępnij daj lajka
Ponad 1400 filmów od początku o Przekopie Mierzei Wiślanej
Budowa Kanału Żeglugowego Przez Mierzeję Wiślaną https://bit.ly/3bgoRbD
Napisz skąd Nas oglądasz (Państwo, Miasto)
Zachęcamy Państwa do subskrybowania naszego kanału.
Kamera Przekop Mierzei Wiślanej http://www.tvregionalna24.pl/kamery
Kamery na plażach Krynica Morska, Stegna, Jantar, Sztutowo, Kąty Rybackie https://tvregionalna24.pl/kamery
SUBSKRYBUJ KANAŁ: https://www.youtube.com/user/tvmalborkpl
Dowiedz się więcej: https://www.tvregionalna24.pl

Prev
1 of 1
Next