W sobotę, 23 maja, w Przedszkolu „Trampolina” w Henrykowie odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany dla rodzin dzieci uczęszczających do placówki. Przełożona przedszkola, s. Maria Sylwia Bigaj, wraz z całym personelem przygotowała z tej okazji przedstawienie, w które chętnie zaangażowały się same dzieci. Piękna pogoda sprzyjała przedsięwzięciu i zgromadziła bliskich, cieszących się występami oraz talentami swoich pociech.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Orionistycznej Rodziny Charyzmatycznej: Przełożony Prowincjalny ks. Sylwester Sowizdrzał oraz Przełożona Prowincjalna Sióstr Orionistek, s. Maria Carita Harężlak. Zgromadzeni zawiązali wspaniałą wspólnotę, tworząc tego dnia jedną wielką rodzinę.
W swoim przemówieniu Ksiądz Prowincjał wspomniał o realizującym się marzeniu budowniczego obiektu – orionisty, ks. Józefa Kubickiego. Był on więźniem obozu w Dachau i po swoim ocaleniu pragnął stworzyć dzieło, które stanowiłoby dowód wdzięczności wobec Opatrzności Bożej oraz św. Józefa, któremu przypisywano wyswobodzenie z niewoli. Ksiądz Kubicki opisał te wydarzenia w liście napisanym kilka dni po odzyskaniu wolności. Kiedy kończyła się II wojna światowa, więźniowie, przeczuwając najgorsze, zainicjowali nowennę do św. Józefa. W siódmym dniu modlitwy niewielki oddział Amerykanów wkroczył do obozu, początkowo nie zdając sobie sprawy z tego, dokąd dotarł. Okazało się, że zaledwie pięć godzin później zaplanowane było wysadzenie w powietrze całego kompleksu, w którym znajdowało się około 30 tysięcy więźniów. Ksiądz Kubicki ocalał i na znak wdzięczności dla św. Józefa wybudował w Henrykowie kościół, którego wieżyczka miała odzwierciedlać komin obozowego krematorium. To właśnie w cieniu tej świątyni społeczność mogła wspólnie świętować Festyn Rodzinny w nowym przedszkolu. Kapłan, doświadczywszy w obozie nieludzkiego traktowania oraz ciągłego zimna, po wyzwoleniu dbał o to, by w każdym domu, do którego posyłali go przełożeni, zakładano centralne ogrzewanie – chciał, aby ludziom zawsze było ciepło.
Nawiązując do cudu św. Józefa, Ksiądz Prowincjał podkreślił, że dziś, w czasach wolności, musimy umieć tworzyć klimat domowego ciepła ze wszystkimi, których Opatrzność Boża stawia na naszej drodze. Jak zaznaczył, dla Boga to właśnie człowiek jest największą wartością.
The post Festyn Rodzinny w Przedszkolu „Trampolina” first appeared on Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Orioniści Prowincja Polska.










































